Spotkanie z Ambasadorem Japonii, Panem Miyajimą Akio

(Japanese and English versions follow)

2 lutego odbyło się spotkanie online studentów i pracowników japonistyki UAM z Ambasadorem Japonii w Polsce, Panem Miyajimą Akio, który listy uwierzytelniające otrzymał w grudniu ubiegłego roku. Przyjazd do Polski i rozpoczęcie pracy przez Pana Ambasadora odbyły się w okresie pandemii i zaostrzonego rygoru epidemiologicznego, tak więc nie miał zbyt wielu okazji do spotkań z Polakami.

Rozmowa odbyła się w przemiłej atmosferze. Po krótkim przedstawieniu naszej jednostki, jej historii oraz pracowników, rozpoczęła się najważniejsza część – sesja pytań. Pan Ambasador został zarzucony pytaniami ze strony studentów dotyczącymi szerokiego wachlarza spraw, od jego ulubionej poezji waka i tanka, poprzez ulubione potrawy koreańskie (kilka lat przebywał na placówce w Korei Południowej), znajomość języków obcych, aż po codzienny grafik zajęć ambasadora oraz obowiązki związane z reprezentowaniem swego państwa.

Bardzo dziękujemy za spotkanie i czekamy na następne 😊

駐ポーランド特命全権大使 宮島昭夫氏との会談

2021年2月2日に、駐ポーランド特命全権大使である宮島昭夫氏と、UAM日本学科スタッフ及び学生とのオンラインミーティングが開催されました。宮島大使は、昨年12月に信任状を捧呈されました。宮島大使がポーランドに到着され、大使としての活動を開始されたのは、ちょうど新型コロナウイルス感染症のパンデミックが深刻化している時期であったため、宮島大使は今までポーランド人と交流する機会があまりありませんでした。

会談は始終和やかな雰囲気の中行われました。まず、日本学科についての簡単な歴史とスタッフの紹介が行われた後、今回の会談で最も重要な部分である質問セッションが行われました。宮島大使は、ご自身のお好きな詩や俳句、お好きな韓国料理(宮島大使は以前韓国に日本国大使として駐在されていました。)、外国語の知識、また大使の一日のスケジュールや一国を代表する大使としての義務などについて、学生からの幅広いテーマについての質問に答えてくださいました。

宮島大使、会談にご参加いただきありがとうございました。また次回お会いできることを楽しみにしております😊

Meeting with the Ambassador of Japan to Poland, Mr. Miyajima Akio

On February 2, there was an online meeting of students and staff of Japanese studies with the Ambassador of Japan to Poland, Mr. Miyajima Akio, who received the letters of credentials in December last year. The arrival to Poland and the commencement of work by the Ambassador took place during the pandemic and increased epidemiological restrictions, so he has not had many opportunities to meet Polish people.

The conversation took place in a very friendly atmosphere. After a brief introduction to our Department, its brief history and staff, the most important part – the Q&A session – began. Mr. Ambassador was flooded with questions from students regarding a wide range of matters, from his favorite poetry waka and tanka, through his favorite Korean dishes (he spent several years at the post in South Korea), knowledge of foreign languages, to the daily schedule of the ambassador and duties related to representing the country.

We are very grateful for the meeting and look forward to the next 😊