Polskie Towarzystwo Orientalistyczne zaprasza na pierwsze spotkanie w ramach cyklu webinariów, podczas którego
mgr Adam Dubiński i dr Anna Sulimowicz-Keruth
przedstawią projekt:
Karaimi na mapie dawnej Warszawy – do 1914 r
Spotkanie odbędzie się 16 czerwca 2020 r. o godz. 17 na platformie GoogleMeet. Poprowadzi je dr hab. Agata Bareja-Starzyńska.
Zgłoszenia udziału prosimy nadsyłać na adres: pto.orient@uw.edu.pl najpóźniej do 15 czerwca do godz. 17.00. W dniu spotkania uczestnicy otrzymają pocztą elektroniczną link umożliwiający udział w wydarzeniu.
Karaimi zaczęli osiedlać się w Warszawie w ostatniej ćwierci XIX w.. Byli to w większości kupcy zajmujący się handlem tytoniem, którą to branżę w imperium rosyjskim Karaimi niemalże zmonopolizowali. Nie brakowało także urzędników, lekarzy, studentów. Najliczniej reprezentowani byli Karaimi z Krymu, przyjeżdżający do Warszawy nie tyle z samego Półwyspu, co z dużych miast Rosji, dokąd wcześniej się przesiedlili w poszukiwaniu lepszych perspektyw życiowych. Natrafić można też na pojedyncze osoby pochodzące z Litwy i Łucka. Na przełomie wieków karaimska społeczność liczyła około 50 osób. Uważna lektura ówczesnej prasy pozwala wyłuskać informacje dotyczące życia zawodowego, miejsc zamieszkania i działalności oraz zdarzeń z życia ówczesnych warszawskich Karaimów. Pokazują one funkcjonowanie tej społeczności w obcym, wielokulturowym otoczeniu. Projekt „Karaimi na mapie dawnej Warszawy” realizowany przez Fundację Karaimskie Dziedzictwo ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma na celu udokumentowanie obecności mniejszości karaimskiej w Warszawie przed 1914 r. i stworzenie interaktywnego wirtualnego planu miasta pokazującego miejsca związane z Karaimami i sylwetki warszawskich Karaimów.
Mgr Adam Dubiński, arabista, absolwent Instytutu Orientalistycznego UW, prezes Fundacji Karaimskie Dziedzictwo, członek władz karaimskiego Związku Religijnego, członek zarządu Związku Karaimów Polskich w RP.
Dr Anna Sulimowicz-Keruth, turkolożka, karaimoznawca, adiunkt w Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej WO UW, członek zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo i Związku Karaimów Polskich w RP.